Aká je budúcnosť operačného systému Windows 10? | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

Aká je budúcnosť operačného systému Windows 10?

Novinky

Aká je budúcnosť operačného systému Windows 10?

Aká je budúcnosť operačného systému Windows 10?

Jeden z najpoužívanejších systémov od spoločnosti Microsoft prednedávnom oslávil 2. narodeniny. Windows 10 už čoskoro obdrží ďalšiu veľkú aktualizáciu, ktorá prinesie veľa noviniek a funkcií, no na svetlo svete sa dostáva už aj ďalšia aktualizácia, zatiaľ známa pod označením Redstone 4. Plánuje Microsoft  v budúcnosti nejako výrazne zmeniť najnovší operačný systém Windows 10 a aká je jeho budúcnosť?

Microsoft tento rok vo vývoji operačného systému Windows 10 znovu postúpil o čosi vyššie. Pre rýchlejší vývoj sa Microsoft tento rok rozhodol predstaviť ďalšiu Insider verziu – Skip Ahead. Tá sa pridala už ku dvom existujúcim (Slow a Fast ring) a open-beta verzie sú tým pádom oveľa lepšie a rýchlejšie otestované. Testovanie Insidermi dávalo oveľa väčší zmysel v ranných verziách Windowsu, ale prečo Microsoft po dvoch rokoch pridal ďalší okruh a kam tým smeruje?

Podľa toho, čo nám Microsoft naznačuje už dlhšiu dobu, sa máme pripraviť na niečo väčšie a vyzerá to tak, že s aktualizáciou Fall Creators Update sa väčšie zmeny v systéme len začínajú. Je tomu ale naozaj tak? Má si vôbec na nás Microsoft ešte niečo vážne prichystať? Veľké aktualizácie pre Windows 10 vychádzajú zatiaľ dvakrát do roka a Microsoft to v blízkej budúcnosti neplánuje zmeniť. Fall Creators Update prinesie zopár noviniek, no nakoniec nás Microsoft neprekvapil úplne tak ako sme čakali a mnoho používateľov sa zhodlo na tom, že Microsoft tých pár noviniek nemusel pasovať za ďalšiu veľkú aktualizáciu. Prečo budúca aktualizácia neobsahuje toľko nových funkcií a možností, ako sa predpokladalo? Za všetkým je zrejme pomalý vývoj. Microsoft to proste asi nestihol na čas a v posledných mesiacoch sme počuli mnoho správ o tom, že kopa funkcií nakoniec s Fall Creators Update aktualizáciou nepríde.

TIP  Microsoft Store pre Windows 10 a Windows 10 Mobile obdržal aktualizáciu. Prichádza so zmeneným UI a odstránenými nedostatkami

Stále sa máme na čo tešiť. Samotný Microsoft nám mnoho noviniek počas roku predstavil a pôvodne mali prísť s jesennou aktualizáciou. Smutné je, že zrejme jedinými funkciami, ktoré Microsoft počas roka predstavil a prídu už čoskoro, sú Fluent Design (tiež zrejme nie úplne) a Windows Mixed Reality. Nespomínate si, aké funkcie boli predstavené a nakoniec sa ich tak skoro nedočkáme? Ide o funkcie Časová os, úplná integrácia funkcie Nadviaž kde si skončil v Cortane, Cloud nástenka, nedokončená funkcia My People alebo úplná verzia 3D Story Remix (keďže niektoré funkcie budú dostupné až neskôr). Asi sa zhodneme, že ich je dosť.

Budúcnosť?

V budúcnosti sa očakáva nasledovanie trendu Redstone označovania a tým pádom sa v budúcnosti dočkáme ďalších vetiev Redstone 5,6 a 7. Aké sú teda plány Microsoftu? Microsoft v budúcnosti plánuje preraziť aj do sveta inteligentných domácností prostredníctvom pripravovanej funkcie Home Hub. Ďalšími plánmi zrejme bude rozširovanie a vylepšovanie Fluent Designu a Windows Mixed Reality a takisto už dlho ospevovaný CShell. Bude ale Windows 10 v budúcnosti vyzerať nejako úplne ináč? Podľa mňa Microsoft čiastočne pozmení dizajn systému a vnesie ešte viac Fluent Design prvkov, no žiadne drastické zmeny to asi nebudú. Ďalšou zaujímavou novinkou môže byť vývoj ďalších UWP aplikácií, ktoré by zblížili a zjednotili všetky Windows platformy ešte viac, no Microsoft musí svojich vývojárov a developerov aplikácií zrejme viac motivovať, keďže ich je celkom nedostatok.

TIP  Na Slovensku máme lepší internet ako v USA. Že neveríš? Pozri si aktuálne štatistiky z ktorých padneš na zadok!

Nemal by sa podľa Vás Microsoft vrátiť späť do starých koľají a upustiť od veľkých ovácií ohľadom budúcich aktualizácií? Samozrejme, na nové funkcie a vylepšenia systému sa všetci tešia, no časť prísľubov sa nesplní na čas a používatelia sú následne frustrovaní a stále čakajú, čo teda ten Microsoft prichystal. Vydávanie aktualizácií každý týždeň (pre Insiderov) je úplne v poriadku, keďže majú všetko dopredu pre normálnych používateľov otestovať, no prečo by nemohli byť jednotlivé funkcie a zmeny pridané tak ako voľakedy? Stačí napísať changelog pre daný aktualizáciu, napísať Tweet o nových zaujímavých funkciách, keďže tak to Microsoft v poslednej dobe robí a všetci používatelia by zrejme boli spokojnejší.

Ako bude vyzerať Windows 10 o 2 roky? Plánuje na nás Microsoft ešte niečo veľké?

Zdroj: vlastný

 

 

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Novinky

Mohlo by Ťa zaujímať

Naše najnovšie videá

Tvoj prehľad najnovších správ

Štítky

Mohlo by Ťa zaujímať

To Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a zabezpečenie fungovania stránky využívame súbory cookies a iné technológie . V prípade, že máte menej ako 16 rokov a chcete využívať naše služby tak musíte požiadať vášho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.