6 tipov, ako zrýchliť pomalý počítač | NÁVOD | Windowscentrum.sk | Portál o technológiách a Windowse
Connect with us

6 tipov, ako zrýchliť pomalý počítač | NÁVOD

Návody

6 tipov, ako zrýchliť pomalý počítač | NÁVOD

6 tipov, ako zrýchliť pomalý počítač | NÁVOD

Je Váš počítač pomalý a nechcete pri otváraní emailov stráviť celé dni? Zapína sa dlho alebo sa spomalí až po pár minútach? Možností prečo je taký pomalý je mnoho, preto sme pre Vás pripravili zopár rád, ako Váš počítač zrýchliť.

Vyčistite Váš počítač

Prvým základným krokom pre zrýchlenie Vášho počítača je odstránenie a odinštalovanie nepotrebných aplikácií. Na vyčistenie počítača môžete kľudne použiť aplikácie stiahnuteľné zadarmo, napríklad ako CCleaner, AVG TuneUp alebo CleanMyPC. Všetky aplikácie sledujú počítač a upozorňujú na nepotrebné aplikácie alebo automaticky odstraňujú všetky “smeti”, ktoré jednotlivé aplikácie za sebou zanechávajú.

Zatvorte System Tray programy

Veľa aplikácií pracuje v notifikačnej a system tray oblasti. Väčšinou sa jedná o aplikácie, ktoré boli spustené hneď pri štarte samotného systému a následne naďalej pokračujú vo svojej práci a nielenže spomaľujú štart systému, ale systém spomaľujú po celý čas. Pre vypnutie takýchto aplikácií stačí kliknúť na malú šípku v pravom dolnom rohu na lište. Pravým tlačidlom kliknite na aplikáciu, ktorú chcete vypnúť a stačte Exit/Quit/Zatvoriť.

Vypnite spúšťanie niektorých aplikácií pri štarte systému

Najväčším kameňom úrazu pomalého štartu počítača, je veľa aplikácií, ktoré sa automaticky pri štarte systému spúšťajú. To, ako tento vypnúť automatický štart aplikácií pri zapnutí systému, nájdete v našom staršom návode priamo tu.

Zredukujte animácie

Windows používa veľké množstvo animácií. Pokiaľ máte slabší hardware, Váš počítač nemusí vysoký počet animácií dobre znášať. Práve animácie môžu byť príčinou, prečo je Váš počítač pomalý. Pre vypnutie animácií otvorte Nastavenia > Systém > Informácie > Systémové informácie > Rozšírené systémové nastavenia > Spresnenie > Výkon – Nastavenie… a zvoľte možnosť “Nastaviť s cieľom dosiahnutia najlepšieho výkonu”.

TIP  Facebook reaguje na ochranu súkromia GDPR a prináša nový štandard! 1,5 miliardy ľudí je však z tejto ochrany nečakane vylúčených

Vypnite nepotrebné rozšírenia v prehliadači

Každý z nás používa internetové prehliadače na dennej báze. Dnešné prehliadače obsahujú obrovské množstvo rozšírení, no nie všetky sú naozaj potrebné alebo ani neviete že ich máte nainštalované. Pre vypnutie nepotrebných rozšírení, otvorte nastavenia rozšírení alebo doplnkov v prehliadači, ktorý používate a vypnite ich/odstráňte.

Defragmentácia a vyčistenie disku

Na diskoch v počítači sa často nachádzajú nepotrebné súčasti a súbory, ktoré už samotný systém vyradil alebo zostali ako “odpad” po niektorých aplikáciách. Pre ešte dôkladnejšie odstránenie nepotrebných súborov a súčastí, vyčistite disk podľa nášho návodu alebo použite aplikáciu Defragmentácia a optimalizácia jednotiek, ktorá sa nachádza vo Vašom počítači.

Pre ešte rýchlejší počítač odporúčame kúpu SSD disku. – Odporúčajú 3 z 3 redaktorov.

Pomohli sme Vám? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: vlastný

Podel sa o svoj názor v komentároch

Mohlo by ťa tiež zaujímať Návody

Mohlo by ťa zaujímaťNaše najnovšie videá

Mohlo by ťa zaujímaťTo Top
Pre účely prispôsobenia obsahu, reklám, analýzy návštevnosti a vylepšovaní funkcionalít využívame súbory cookie. Prehlasujem, že ak mám menej ako 16 rokov, tak som požiadal svojho zákonného zástupcu (rodiča) o súhlas so spracovaním osobných údajov.